Menu
Regulamin konkursu „EuroStaż”. Zasady udziału i wyłonienia zwycięzców
Ogólne regulacje
Konkurs „EuroStaż” miał charakter ogólnopolski, aczkolwiek rozstrzygnięcia zapadały na poziomie regionalnym. W akcji mogły wziąć udział osoby, które skończyły już 19 lat, ale nie przekroczyły wieku 26 lat, posiadały obywatelstwo polskie oraz miały pełną zdolność do czynności prawnych. Wykluczone natomiast było uczestnictwo osób związanych z Platformą Obywatelską lub Stowarzyszeniem „Młodzi Demokraci” (czyli ich członków, współpracowników, wolontariuszy oraz pracowników).Udział w konkursie miał zachęcić młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym oraz promować wiedzę na temat działania struktur unijnych. Jednocześnie celem przedsięwzięcia było wyłonienie lokalnych liderów i umożliwienie im postawienia pierwszych kroków w życiu zawodowym poprzez odbycie stażu w Parlamencie Europejskim.
Etapy konkursu
Zgodnie z regulaminem, konkurs ogłoszony miał być we wszystkich 16 województwach Polski i składać się miał z 3 etapów. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu zadań sprawdzających poziom wiedzy na temat działania Parlamentu Europejskiego. W tym celu należało wejść na stronę internetową przedsięwzięcia, a po udzieleniu odpowiedzi zarejestrować się w serwisie. Jednocześnie rejestracja stanowiła zgłoszenie do konkursu. Połowa uczestników z każdego województwa zakwalifikowana została do następnego etapu.
Drugi etap wymagał napisania pracy na wskazany temat w jednym z 3 języków: angielskim, francuskim lub niemieckim. Następnie dziesięcioosobowe jury wybierało spośród nadesłanych prac po 10 najlepszych z każdego województwa.
W trzecim etapie konkursu na osoby, które przeszły do ostatniej części rywalizacji, można było oddawać głosy za pomocą aplikacji Eurostaż znajdującej się na Facebooku. Każdy użytkownik serwisu mógł wziąć udział w głosowaniu jeden raz. Ostatecznymi zwycięzcami konkursu „EuroStaż” zostały osoby, które w swoich województwach zebrały najwięcej głosów. Jeśli kandydaci z tego samego województwa otrzymaliby taką samą liczbę głosów, decyzja dotycząca wygranej należałaby do jury (na podstawie wyniku z drugiego etapu konkursu). Oczywiście kolejność pozostałych uczestników trzeciego etapu konkursu również zależała od liczby uzyskanych głosów w facebookowym głosowaniu.
Nagrody „EuroStażu”
Główną nagrodę konkursu stanowiły płatne staże w Parlamencie Europejskim, a odpłatność wynosiła minimum 1 tys. euro. Z każdego województwa wyłoniony został 1 zwycięzca rywalizacji na poziomie wojewódzkim. Po dokonaniu ostatecznych ustaleń między organizatorem konkursu a laureatem i podpisaniem stosowanych dokumentów, wyznaczano termin odbycia stażu pod opieką europosłów Platformy Obywatelskiej. Organizator zapewnił transport w dwie strony, jednak zakwaterowanie i wyżywienie leżało po stronie uczestników. Przyszli stażyści musieli się zobowiązać do przedstawienia relacji z odbytego stażu - w formie pisemnej, fotograficznej lub video.
Uczestnicy, którzy zajęli drugie albo trzecie miejsce w swoim województwie otrzymywali propozycję wyjazdu studyjnego do Parlamentu Europejskiego, podczas którego zapewniono im wiele atrakcji, np. spotkania z europosłami czy zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Zapewniono im darmowy transport, zakwaterowanie oraz wyżywienie.
Osoby, które zakończyły rywalizację konkursową na czwartym albo piątym miejscu w swoim województwie, zostały nagrodzone zestawami gadżetów. Również spośród internautów biorących udział w głosowaniu na Facebooku podczas trzeciego etapu konkursu rozlosowano 300 upominków.